Saules horoskopai

saule@horoskopas.lt
www.horoskopas.lt

 

Klausimai - atsakymai

Jūsų klausimas (2013-08-21)
Labas Saule, būtų įdomu sužinoti ką manote apie pavardės pakeitimą ištekant. ar turi tai kokią reikšmę jei bus dviguba pavardė t.y. mergautinė ir vyro su -iene, ar naujoviškai vyro pavardę paliekant su galūne -ė, o gal geriau pasilikti savo, jei ji labai miela ir nesinori su ja skirtis? Dėkoju... Jolanta

Atsakymas (2013-08-21)

Vyro suteikta pavardė - istorinių tradicijų atgarsis, kai moteris, kaip  Katrė Žemaitės apsakyme nutekėjusi paklusdavo Vingių giminės taisyklėms, o vyras prisiimdavo  prieš visuomenę visokeriopą  atsakomybę už moters  ir vaikų materialų  ir turtinį išlaikymą.

Bendra šiuolaikinio pasaulio kryptis - žodžiai ir pavadinimai trumpėja, paprastėja, kone iki šūksnių . Sudėtingos, prailgintos pavardės dažniau užstringa įvairiuose skaitmeniniuose filtruose ir patikrose. Pavyzdys:prieš - iolika metų mūsų šeimos nepraleido su lenkų ekskursantų grupe į Maroką. Mat Maroko muitininkams užkliuvo, kodėl  viename lape  su daug -   "-ewičių", staiga atsirado " -iūtė" ir "-ienė". Parą praslankiojome visa grupė ispanų Ceutoje vietoj marokiečių Tanžero. Jaučiau  net tam tikrą kaltę , kad  dėl neįprastų pavardžių nukentėjo niekuo dėti keliautojai.

Pavardė tampa  asmeninio įvaizdžio vizitine kortele. Teisinga, kai ji greit įsimena kontaktuose ir  raiškiai skamba, turi gražią  garsinę melodiką. Gi neaiškinsi litanijų apie tėvo kompleksus užsienio  aktorių atrankoje, kodėl nori užsirašyti į anketas, tarkim,  druskoniu-sadausku-kvietkevičiumi.Agentai tiesiog pavarys, nes į filmo titrus griozdas netilps.Mąstykite apie ateitį, kokiose  ketinate reikštis erdvėse su prisiimta pavarde, kokį ženklą tai aplinkai  per ją siunčiate, kieno - savo ar vyro - protėvių globa reikalingesnė? Štai mokytojai,istorikei,kultūros veikėjai, moteriai su aukšta bajoriška ar net karališka kilme  net labai pritiktų  dviguba pavardė, o  avangardinės muzikos atlikėjos plėtrą ji stabdytų.

Gražu, daininga, pagarba tėvų giminės kamienui, jo dvasinio paveldo tąsa,veiklios lietuvybės įrodymas   -  Kasčiūnaitė,Simonaitytė,Dapkūnaitė,Meilutytė, Sabaitė, Grybauskaitė. Rėžia ausį sudaiktintos, familiarios,  kaip rinkodaros produktai ar kalinių, gal net kalių pravardės - Dapkūnė,Budrė, Sabė, MIškinė, Kerpė, Rainė, Baškė :)))) Žinau, kad tai feminisčių pasiekimas - leisti  registruoti  tokius keistokus trumpinius. Apmaudu, kad  teisių lygybę LT feministės suvokia taip lėkštai, paraidžiui. Lietuvių tiek mažai, pasaulio skaitmenų teritorijose jų žodinių žymų dar sumažėja,  kai emigrantės Rasos ir Dalios  paslepia lietuvybę po vyrų užsieniečių svetimtautėmis pavardėmis...   

Turėti vyro pavardę pase - didelis patogumas keliaujant kartu. Mat viešbučiuose, automobilių nuomos punktuose administratorių pasitaiko kvailesnių, nei Maroko muitininkai.     

Prisiimdama vyro pavardę, dvasiškai (žvaigždiškai, energetiškai) glaudžiau susisiejate su jo giminės kamienu, esate didesnėje jo įtakoje, įgyjate bruožų, būdingų jo  pavardės nešiotojoms moterims -ienėms. 

 « AtgalAnkstesnis | Sekantis