Saules horoskopai

saule@horoskopas.lt
www.horoskopas.lt

 

Straipsniai

2006-08-23

Žiniasklaida Marijos žemėje (2 dalis iš ciklo

Apie žiniasklaidą Marijos žemėje (2 dalis iš ciklo „Būdas lietuvių – astrologijos tarme“)

Pasiduodu rugsėjo Saulės užtemimo energijoms. Drauge su dauguma tautiečių būtent dabar šliūkštelsiu kritikos dozę buvusių kolegų cechui. Kodėl su jais nesolidari? Kaip galima būti solidariai su darbininkais , kurie kurpia „informacinį produktą“ už algą dvarponiams? Turiu omeny mūsų spaudą, rašytinę žurnalistiką. Jos tikroji paskirtis – būti laisvai. Žurnalistas – laisva profesija. Ar jau tai negalioja?

OK. Pereinam prie sisteminių dalykų, prie reiškinių energetikos, kuri dieviška galia skleidžiasi gyvenimo reiškiniuose. Skleidžiasi skirtingai skirtinguose regionuose. Žiniasklaida ir jos modeliai Latvijoje visiškai nepanašūs į mūsų reklamos aptarnavimo fabrikėlius. Įdomi ir įvairialypė, operatyvi, suprantama visiems, absorbuojanti naujausius mokslo pasiekimus, draugiška ir familiari vokiška žurnalistika neturi nieko bendro su anglų bulvaru, kurį prilyginčiau medžiotojų įrankiais – gaudančiais be skrupulų žvaigždes, bet ir pliekančiais  be gailesčio  valdžios autoritetus. Marijos žemėje žiniasklaidos sistemos gimsta ir tarpsta Mergelės energijų režime.

Mergelės Merkurijus valdo praktinį gyvenimą, mechaninius procesus, intelektualųjį analitiškumą. Jis ieško faktų, atskirtų nuo komentarų. Puikus lozungas, kuriuo buvo grindžiamas pradžioje , tarkim, "Lietuvos ryto", augimas ir populiarumas. „Skaitykite faktus ir darykite išvadas patys “. Tačiau tarybų suformuotam skaitytojui tai  - persunkus uždavinys. Po “ Tiesos“ pareiškimų ir teisingo gyvenimo nuostatų vyresnio amžiaus, periferijos  žmonės į viešą publikaciją žiūri kaip į visuomeninį pripažinimą.  Aha, narkoboso žmona Renata visur puikuojasi ant viršelio ir kovoja su Likimu (na, neaišku už ką gi  tą jos mylimąjį supakavo..), vadinasi ji – sektinas pavyzdys, visuomenės žvaigždė, į kurią privalu lygiuotis. Taigi armija panelių, trokštančių patekti į „elitą“, ieškos vagių ir kontrabandistų, kad , jei kas, draskytų mums akis: už ką???? Na tikrai, už ką gi skriaudžia prokurorai tokias gražias moteris? Šito klausiu ne aš. Šito klausia mūsų spauda, iškeldama į padanges kriminalines personas.

Kitavertus,  vienas  ir tas pats faktas, kurį pateikia skirtingų ideologijų  žmonės, virsta 2 prieštaringais įvykiais. Mažoje informacijoje galima nepateikti faktų, kurie neparankūs leidėjui ar angažuotam žurnalistui. Iš to gimsta ne objektyvumas , o melagingas tikrovės atvaizdas. Kiek įvykių nesužinome, nes yra griežtos informacijos įkanių  taksos. Tarkim, prieš 2 metus policijos suvestinės įvykis kainavo 2 tūkst. , kad jis nepatektų į viešumą. Infliacija, šiandien toks "žurnalisto" papirkinėjimas  kainuoja daugiau.

Mergelės funkcija –  tiksliai surūšiuoti, aiškiai pavadinti, sudėlioti į lentynas , atskirti. Mergelė tiksliai surūšiuoja , klasifikuoja reiškinius ir formas. Modernia kalba – reitinguoja. Taip, REITINGAS ir TIRAŽAS – mūsų žiniasklaidos idealas ir pagrindinis tiskals. Dėl jo galima ir leidžiama viskas: pornografija, patyčios, atvira dezinformacija.

Analizė – stiprioji L.T. žurnalistikos pusė. Tiriamoji žurnalistika galėtų būti mūsų pasididžiavimas. Tačiau dėl siaurų interesų pozityvus potencialas nukreipiamas į smulkmenišką mėsinėjimą  įvykių  ir žmonių, patekusių į ekstremalias aplinkybes. Ką darė? Ar verkė? Ar skaudėjo? Nagi pridėkim mikroskopą prie herojaus sielos, išmatuokim jo jausmų temperatūrą ... Ištirkim. Vardan ko? Vardan nuogo fakto ir honoraro? Daug kas  iš lietuvių iki šiol nežino, kas toks G. Beresnevičius, kokie jo nuopelnai  ir vertė pilietinei visuomenei. Tačiau nuo šiol  net vaikai žino, kad jį vežė bagažinėje kaip šunį. Dar liko sužinoti, kiek ir kur smūgių jis gavo prieš mirtį.   Èia  - universali,mergeliška,  formulė, pagal kurią  pas mus dažniausiai pateikiama faktų grnadinė , o ne išsami informacija apie įvykį, žmogų  Smulkiai aprašomos situacijos detalės, veiksmai, atstatoma loginė įvykių seka.  Tačiau pats įvykis lieka be konteksto, ir įsitvirtina masinėje sąmonėjė "kažkoks alkašas G. Beresnevičius, kuris mirė bagažinėje."         
Kita mūsų žiniasklaidos bėda: rubrikavimas ir siaura specializacija. Šito nėra nebent "Respublikos" grupės leidiniuose, kuriuose dar gyvas retro - rusų žurnalistikos dvasia, t.y. galioja kūrybingi aviniški modeliai. O kitur: sukuriamos rubrikos, ir žurnalistas paverčiamas griežtų formų vergu . Užpildo jas turiniu, kurį ne visada turi po ranka.  Dėl to daug leidinių tėra tuščias kažkada gabių žmonių sugalvotų rubrikų užpildymas. Žurnalistui neleidžiama rašyti iš kitų sričių. Įkiša žmogų į vieną skyrių: medicinos, sporto, mados. Jis ir varo per amžius ta pačia tema, kol mutuoja į infoautomatą , sumedėja arba tampa idealiu, tiesiog tobulu įrankiu slaptai reklamai . Žinant, kad tas pats žmogus rašys apie ekonomiką ar namų ūkį 5- 10 metų be  kūrybinių pauzių,  itin patogu tokį įtraukti į reklamos projektų sąmatas. Nes visada parašys, kaip užsakyta. Na, ne šiandien, rytoj prastums informaciją, už kurią buvo sumokėta iš produkto gamintojo ar reklamos agentūros sąmatos.

Mergelės energijos smulkina daiktus ir reiškinius. Dėl to lietuviškoje informacinėje erdvėje tiek daug pabirų faktų, dažnai pamirštant pasakyti esmę (kritęs Jupiteris), ištraukiant įvykį iš konteksto. Skaitome apie žirnius ir morkas, nors tikrovėje buvo verdama daržovienė. Tačiau  jos išvirimo faktą iš smulkios ingredientų receptūros  pajėgūs suvokti tik analitiškesni skaitytojai.

Merkurijus mėgsta citatas- kitų  protingus žodžius. Tad prie kiekvieno svarbesnio įvykio prikabinama dešimtis valdžios žmonių citatų. Komiška, nes jiems tai - nemokama reklama ir galimybė pasipiarinti. O skaitytojai iš jų angažuotos nuomonės nieko daugiau apie įvykį ar žmogų nesužino. Sužinoti turėtų iš žurnalisto, bet jis, užknistas citatų rankiojimu, nepajėgus apibendrinti , pasieiškoti informacijos plačiau (Jupiterio  principų silpnumas). Didžioji armija mūsų žurnalistų - kabinetiniai, sunkiai pluša prie kompiuterių, bet  sunkiai susigaudo , kas gi  iš  tiesų vyksta plačiojoje tėvynėje ar toje pačioje gatvėje.

Lietuvoj, kaip niekur kitur, daug žinybinių leidinių. Tai – irgi Mergelės energijų išraiška. Rašyti siauram ratui, specializuotis . Èia yra ir išsigelbėjimas. Regionų spauda ir vietiniai informaciniai portalai, kur nėra reitingo kulto ir stambių interesų susikirtimo , yra išties įdomūs ir atspindintys įvairius faktus. Su malonumu praryju Šalčią ir Galvę.

Praktiškasis Merkurijus globoja ir intelektą , ir ... paprastąsias, pirmuonių formas. Dėl to čia tiek daug mažo tiražo hiperintelektualių, siauram ratui skirtų leidinių-skruzdėliukų, kurie niekada nenumirs. Ir tiek  bulvarinių, ultrapaprastų, su dizaino užuomazgomis žurnaliūkščių , kurie pasaulyje, dievinančiame grožį ir vizualumą, neįsivazduojami.

Mergelės Merkurijus atsakingas už kritiką. Kritika turi daug atspalvių: nuo geranoriško patarimo iki žudančių patyčių. Kritiškas, atidus problemai, geranoriškas žodis, būdingas vyresniajai  žurnalistų kartai.  Juk "Šluota" buvo nepiktybinė, pripažinkim.  Gera, santūri, konstruktyvi kritika – tai Rimvydo Paleckio laidos. Neteko girdėti nei sykio, kad jo laidose būtų tyčiojamasi iš žmogaus. Taikli, ironiška  kritika - Rimvydas Valatka. Bet pas jį dažniau yra mergeliško rūšiavimo – ką galima kritikuoti, o ką ne. Išdūrimai ir ciniškas sarkazmas – mūsų TV dominantė: čia irgi ryškios negatyvios Mergelės energijos. Po Ramūno Rudoko laidų, kur dėl reitingo trypiamas žmogaus orumas ir svarbiausia vertybė – bendražmogiškas pasitikėjimas, manau, neįmanoma žemiau kristi.

Geranoriška kritika skirta, kad žmogus tobulėtų. Negalima tobulinti prievarta, nes tai jau kvepia fašizmu . Štai mano dukra liovėsi skaityti „Panelę.“ Augantis žmogus nori valgyti, o „Panelė“ metodiškai ir mergeliškai kala, kad negalima. Kad figūros centimetrai svarbiau, nei savijauta. Viešpatie, savo kompleksus ir siaurus vyro perfekcionisto poreikius primetinėti armijai jaunų panų su puikiu apetitu ?????

Mergelės energijos reiškiasi ten, kur TARNAUJAMA, PAKLÛSTAMA. Simboline prasme Lietuvoje visi , dirbantys informacinėje, žiniasklaidos srityje, kažkam uoliai tarnauja. Akivaizdu, kad R.Miliūtė tarnauja demokratijai, o LNK kanalas tarnauja žemiausiam publikos skoniui.. Pagrindinė masė žurnalistų tarnauja darbdaviui. Gerai, jei kas nors - savo sąžinei. Tačiau dažniau tarnaujama, pataikaujama  net rašinio herojui, koks piktadarys jis bebūtų. Tikrovė nulakuojama iki sintetinio šydo, kuris uždengia visuomenei akis: ji tampa akla, neįgali, invalidė, nes nevaldo visos informacijos.

Mergelė teikia geranorišką pagalbą, globoja socialiai nuskriaustus, neįgaliuosius. Dėl to socialinės pagalbos vaidmenį mūsyse dažnai atlieka žurnalistai, TV kanalai. Jie skelbia pagalbos akcijas, perka bėdas, sprendžia smulkias vietines problemas („ Gelbėtojai“). Mergelė tradiciškai kuruoja mediciną, namų ūkį, švarą, kontrolę, mokesčius. Kurioje dar šalyje tiek tobulai išleistų leidinių apie finansinę apskaitą ir auditą??????? Tiek įvairių TV švaros misijų ir leidinių apie mediciną, sveiką gyvenimo būdą, namų ūkį? Ûkininko kalendorius ir Valstiečių laikraštis pas mus – amžini, prie visų valdžių ir portalų:)))).

Geroji Mergelė vertina pozityvą, dorą ir moralę. Mergelės antienergijose – vertinamas nuogas interesas, cinizmas ir tik reali nauda. Dėl to daug gerietiškų leidinių ir laidų iki koktumo davatkiški. Išgrynintas gėris -  kaip cukraus pudra, gyvenime absoliučiai geriečių nebūna, tikrovė -  įvairiapusė. Daug kur gerumas paverstas dogma (irgi mergeliška sąvoka), o teigiami herojai nuskaptuoti iki idealių statulų. Pozityvi nuostata  nepripažįsta daugybės negerovių, apie kurias būtina rašyti, kad jos pamažėl virstų  pozityvu.  Kitur, priešingai,   žudantis cinizmas ištobulintas iki vienintelės teisingos filosofijos lygmens (Algis Gretai ir V. Šapranauskas).

Mergelė daug dirba, nes mėgina susidoroti su visomis problemomis , kurias pastebi. Išties tokio katorgiško, rutininio, šabloninio darbo, kaip Lietuvos žurnalistikoje, man neteko dirbti. Mūsų žurnalistai labai daug dirba. Klausimas- ar visada prasmingai? Kruopščiai plušant, užmirštama, kuo gi gyvena ta visuomene, kas vyksta už lango, realiame gyvenime. Ka Darbo partijoe nėra Vilniuje, o rajonuose  ji -  gyva ir mylima, nes turi energingų jaunų šalininkų ir net lyderių, nenorinčių emigruoti į Angliją.

Daugumą mūsų leidinių informaciškai sterilūs, laboratoriniai , sukurti darboholikų redakcijose, o ne atspindintys realų gyvenimą. Mergelės dorybingumas išties pagirtinas, dauguma necenzūrinių, pornografinių,  okultinių   laidų ir projektų apie dvasinius žmogaus ieškojimus nepaaiškinamus gamtos ir sielos reiškinius  Marijos žemėje ilgainiui bus uždrausta ar apiobotas jų pardavimas (Mergelėje išvarytas Neptūnas).   Tačiau šiuo atveju išsivadės ir pati laisvo žodžio dvasia. Nes tobula Mergelės forma išskalauja turinį ir dvasią (opozicija humaniškam Žuvų ženklui). Išties,   ilgainiui dauguma įdomių leidinių ir laidų tampa DIRBTINËS, perdėm formalios, nes tampa pradinės formos įkaitėmis. Astrologinis receptas  – kurti naujas formas, laužyti maketus ir pozicijas tinklelyje, kad vėl supulsuotų gyvybė. Mūsų spaudoje stilisčių armija tobulina kalbą, o dizaineriai didina bereikšmius vaizdus turinio, svarbios informacijos sąskaita. Rezultatas:  formaliai išgrynintas   perfekcionistinis produktas, kuriame neliko gyvo ŽMOGAUS, gyvo gyvenimo kvapo, gyvos kalbos ir to nesušukuoto šurmulio. Ne, Megelė visada gražiai sušukuota ir droviai šypsosi, net jei norisi staugti iš širdgėlos. Viską,  kas,netelpa į jos suvokimo lentynėles, ji pavadina turgumi, lėkšta komercija arba... fantazijomis. Tiesiog užpurškia dichlofosu ant kokios laidos ar leidinio – nes , vien naudos ar moralės požiūriu,  daug ten nešvaros.. Dėl to net tragiškomis tautai akimirkomis išeina leidiniai su standartinėmis rubrikomis, kuriose neatsiranda vietos surikti apie svarbiausius įvykius. Rėkti ? Nekuklu, neprofesionalu. O kodėl negalėčiau pratrūkti prakeiksmais tiems, kas nužudė Lietuvos diplomatą? Ak, dar neištirta ... Dar neaišku, kieno interesai bus pažeisti, jei leidinys mėgins pats tirti, kokia gi V. Pociūno žūties  tikroji priežastis. Ir mes vėl nieko nesužinosime , liksime Buratinais informacinėje visuomenejė.

Mūsų medijiniai specialistai yra išties supertechnologizuoti (oho, kokios modernios leidyklos).Operatyviai perima gamybą ir darbo organizavimo metodus iš užsienio. Perima laidų ir leidinių formatus, tačiau nepagauna jų dvasios. Dėl to formalus gerų laidų pamėgdžiojimas virsta beždžionavimu, tragifarsu.

Paradoksas. Teko dirbti su talentingu reporteriu Pauliumi T. . Jis 2 metus iš eilės neįstojo į žurnalistiką dėl gramatinių klaidų rašiniuose, nors tie rašiniai buvo kaip reta įdomūs ir brandūs. Įstojo tik po to, kai mūsų leidinyje spausdinosi pusmetį pirmuose puslapiuose. Ne, gramatika jo nepagerėjo, bet, matyt, egzaminatorių siaurakaktiškumą pramušė jo darbštumas ir profesionalumas. Kokia nesąmonė kompiuterinių programų amžiuje žlugdyti talentus dėl kablelių.... Deja, mergeliškam preciziškumui kableliai svarbiau, nei esmė.

Pagrindinis Mergelės energijų minusas – interesai, konjunktūros vaikymąsis, karjerizmas. Ronino kompleksas – išankstinė pagarba valdžiai , jėgai, galybei. Tad iš įdomių leidinių ar įspūdingai startavusių laidų galų gale pasilieka tam tikrų reklamos davėjų ar politinių, verslo grupuočių ruporai. Darbinantis žurnalistui iškyla hamletiška dilema: dirbti chemijos ar nek. turto rinkos magnatui? EBSW grupuotės machinatoriaus pelnams ar kelių imperijos pinigų plovykloje? Tiesa, norvegų verslo magnatai palengvino užduotį. Atsirado leidinių , kur puoselėjami tik gryno pinigo, leidinio pelningumo interesai. Gerai, jei užsienio kapitalui tarnaus gerąsias , dorybingas Mergelės energijas moderuojantys žurnalistai.

Mergelė- kukli, kompleksuota, nedrįsta pakovoti su aukščiau stovinčiais visuomenės hierarchijoje. Komentarų nereikia. Kovos su valdžia mūsų mass-medijoje nerasim. Tik liaupses arba drovias užuominas, potekstes.

Mergelė yra fanatiškai lojali savo korporacijos etikai. Todėl žurnalistas , dirbantis, tarkim sekso leidinyje,  pats pradeda ištvirkauti ir pagarsėja vienkartiniais lytiniais nuotykiais , verslo rubrikos reporteris – pats imasi verslo, keliautojų laidoje – keliauja su šeima ir t.t. .

Mergelės ženkle silpni Jupiterio, Neptūno  ir Veneros energijų principai. Todėl nacionalinė žiniasklaida niekada neatstovauja visų visuomenės grupių interesams, plačiajai bendruomenei. Nėra plataus požiūrio į reiškinius, pasaulinės patirties kaupimo. Tik faktų kratinys arba siaura analizė, kai rakinėjami kieno nors intymūs skalbiniai, neatsižvelgiant, kokį tai turi poveikį visuomenei, jos raidai.  Jupiteris gina teisingumą, teisybę, kolektyvinę dvasią, principus, valstybinius idealus, aukštas materijas, donkichotizmą, humanizmą . Tokių dalykų su žiburiu nerasi lietuviškoje mass-medijoje, kurią drąsiai galima pavadinti protinga, išradinga, mąslia, intelektualia, analitiška, kritiška , ultraprofesionalia,  daiktiška, verslia, bet ... antihumaniška ir negražia, nemiela , nepatrauklia, nemielaširdinga . Èia nėra leidinių ar laidų, kuriuos pamiltum... Veneros silpnumas atsispindi atjautos, grožio, vertybių skurdume. Įdėti apmusijusio lavono ar išprievartautos mergaitės nuotrauką į pirmą puslapį, nufilmuoti įvykį kuo šlykštesniu rakursu... Šito apstu. Bet kur čia grožis, kuris ramina širdį, kame čia vertė ir santykių gerinimas????? Mūsų medijinė erdvė yra žiauriai negailestinga Žmogui, jo jausmams. Èia neprigyja meno, estetiniai leidiniai ir laidos. Eteryje čia mažai išties gražių, harmoningų, kultūringų, skoningų ir etiškų žmonių, tikrojo visuomenės elito atstovų . Užtat beždžionių ir pajacų – apstu. Mergelė toleruoja iškrypimus ir visa, kas mirga, juokinga, judru. Baltijos uogų gražuolėmis nepavadinčiau - seksobjektai ir instrumentai.

Dėl Veneros silpnumo L.t. žiniasklaidos viršūnėse dominuoja vyrai arba androginiški asmenys . Leidėjos moterys, prodiuserės savo viešu ir biologiniu elgesiu smarkiai nutolusios nuo moteriškumo. Venera sulygina prieštaravimus. Kai reiškiniuose ji silpna, dominuoja perversijos. Vienas leidinys aršiai gina moterų teises, kitas – vyrų, trečias patriarchalinės visuomenės. Jėzus Marija, o kodėl negalima rašyti vienoje vietoje apie modernių vyro ir moters mėginimus suprasti savo skirtumus, apie potencialią harmoniją, be isteriškų riksmų: pulkim priešą??????????????? Mergelės tipažai – siauri specialistai, tradiciniai mokslininkai-analitikai, profesionalai, filosofai, pajacai, gamtos mokslų specialistai , intelektualai, kritikai, įvairūs lopatologai ir ekspertai, medikai, tarnautojai, biurokratai. Dėl to tiek daug mass erdvėje rašančių filosofų, viešą erdvę komentuojančių muzikologų ir įvairių sričių kritikų. Dėl to tiek daug mokslininkų eksperimentų  statistikos.  Daugybė leidinių net sulipdyti iš specialistų tekstų. Sudėti po vogtu viršeliu 8 skirtingų žmonių tekstai be užmokesčio, nes specialistams tai-  reklama, o leidėjas (Mergelė pagal Asc) žeriasi pardavimo ir reklamos pelną .

Mergelė visada kuria konkretų produktą, turintį praktinę naudą. Dauguma mūsų media-produktų sukuriami išties tik dėl pelno, dėl reklamos segmento, dėl kažkieno , o ne visuomenės siaurų interesų. Sutirštinau spalvas. Akcentavau neigiamas puses . Natūralu, subtiliajame Mergelės ženkle ne tik Saulės užtemimas, bet iki spalio vidurio ir Juodas Mėnulis . Stipriau rėžiasi į sąmonę trūkumai, o ne privalumai. Palauksim 2007 rudens, kai prasidės 2 metų trukmės natūrali leidinių ir žiniasklaidos vienetų atranka,kurioje išliks tik stipriausi, autoritetingiausi ir  kūrybingiausi.

Stimulas šiai temai buvo apsilankymas sterilioje laboratorijoje. Įsivaizduokite modernią firmą ir IT aparatūros prikimštas erdves. Prie švarutėlių stalų tvarkingai susodinti laborantai, kruopščiai ir tyliai renka duomenis. Absoliuti tyla. Jokio šurmulio. Nebent dirbtinis - įėjus eksperimento vadovei. Ji retsykiais atneša parengtą medžiagą tyrimams. Laborantams belieka tą medžiagą sukaišioti į menzūrėles-rubrikas. Jie negeria bendrai arbatos, nesijuokia, rūkomajame neaptaria paskalų, iš kurių turėtų gimti nuostabiausios temos.Jie nemyli skaitytojo. Neatlekia žaibu iš kur nors su paskutine naujiena. Ligoninė ar „pašto dėžutė“, kurias vadinome „piatiorkomis.“ Informacijos fabrikas gamina produktą, kurį būtina pagal verslo planą padidinti iki n-tūkstančių tiražo. Spilbergo košmaras, dirbtinė visuomenė. Taip atrodo  realus naujas lietuviškas dienraštis. Kokia laisvė? Kokia demokratija? Jei jos gynėjai sėdi susigūžę prie kompų ir pragmatiškai atidirba, kas įsakyta. Dauguma su būsto paskolomis. Tad atidirba uoliai. Tokia žiniasklaida gimsta Marijos žemėje. Tvarkinga ir tiksli, siaurai informatyvi, paranki, bet tragiškai tolima žmogaus prigimčiai ir beribei pasaulio tikrovei, kuri nesileidžia sudėliojama į lentynėles ir išmatuojama moralės dozimetru.. Jau geriau užsiprenumeruosiu Ûkininko kalendorių ir toliau skaitysiu lenkišką, anglišką, rusišką spaudą. Gaila, kad nemoku vokiškai. Ten tiek geros astrologinės  periodinės lektūros , kuri pas mus bus įstatymu uždrausta nuo Rugsėjo 1-osios. Nėra prasmės dėl to kažką kaltinti. Tokia ta mūsų dorovingoji informacinė erdvė, kurioje moralės normas diktuoja tas, kas turi didžiausią interesą ir didžiausią apetitą.

2006/08/23, Saulė