Saules horoskopai

saule@horoskopas.lt
www.horoskopas.lt

 

Straipsniai

2005-02-23

Kas yra astrologija?

Dažnose TV laidose vienoje barikadų pusėje yra išrikiuojami kortų būrėjai, magai ir astrologai. Tokia mišrainė atspindi šiandien vyraujantį visuomenės požiūrį į skirtingus, oficialiai nepripažintus žmogaus pažinimo būdus. Bendra nuostata: " Keisti ir įtartini tie ateities spėjikai ir pranašai. Protu nesuvokiama, kaip jie dirba. Gal hipnotizuoja, gal gudriai manipuliuoja klientų sąmone. Bet vistiek įdomu, nes dažnai pataiko."

Dauguma žmonių astrologų atžvilgiu yra pasidaliję į dvi stovyklas. Vieni aklai tiki, kiti - kategoriškai neigia, nors nei vieni absoliučiai nesupranta, dėl ko ginčijasi. Ietys kryžiuojamos dėl Zodiako horoskopų, mirgančių žiniasklaidoje. Protingiems žmonėms juokinga, kad esama viso labo 12 dienos scenarijų 6 milijardams skirtingų žmonių. Kaip tolimos planetos - bejausmiai dangaus kūnai - gali veikti po kaldra tūnantį žmogų? Kai lyja, sušlampa pakaušis, saulėkaitoje galima apalpti, per magnetines audras pakyla kraujospūdis - mokslas tai gali pagrįsti. Tačiau kaip Saturnas sugeba pakenkti santaupoms, pervestoms į Šveicarijos banką? Į šį paparastą klausimą astrologas negali atsakyti remdamasi fizikos, biologijos ar chemijos nūdienos žiniomis. Tačiau pasaulio laboratorijose jau pradėta aktyviai tirti laukų ir dalelyčių poveikį genams, jautriems išorės veiksniams. Kosmoso energijos - irgi išorės veiksniai, tačau net šiame teiginyje šiuolaikiniai psichiatrai, deja, įžvelgtų šizofreniją.

Profesionalus astrologas remiasi žinių sistema ir horoskopo sudarymo technikomis, perimtomis iš senovės pirmtakų. Pradininku laikomas senovės graikų matematikas Klaudijus Ptolemėjus, 161 metais parašęs "Tetrabiblosą" - išsamų traktatą apie žvaigždių įtaką žmonių gyvenimui. Iki 15 amžiaus astrologais vadinosi specialiai išsimokslinę žmonės, tyrinėjantys dangaus kūnus ir fiksuojantys dangaus reiškinių tapatumą žmogaus, bendruomenės gyvenimui, įvykių tėkmei. Astrologiją praktikavo įvairių luomų atstovai - kunigai, karaliai, gydytojai, paprasti žmonės. Be abejo, žinios apie valstybės ateitį labiausiai rūpėjo valdovams, kurie nuolat konsultavosi su astrologais, juos rėmė. Deja, vienai iš 4 pagrindinių universitetinių disciplinų liūdną šlovę pelnė gatvės šarlatanai. 1620 metais italų astrologas Morandis išpranašavo, jog 1630 metais mirs Šventasis tėvas Urbanas VII. Astrologų įtaka buvo tokia stipri, jog kardinolai suvažiavo į Romą rinkti naujo popiežiaus. Prognozės neišsipildė, ir 1631 metais bažnyčia išleido griežtą bulę, amžiams pasmerkusią astrologiją kaip pseudomokslą. Diskusijoje dėl mirties datos dalyvavusius astrologus įkalino, vėliau paleido. Už grotų užtruko ir buvo ištremtas vienintelis R.Viskontis, kurio versija skyrėsi nuo kitų. Būtent jo prognozė išsipildė dienos tikslumu. Jo persekiojimas įrodo, kad Urbanas VIII pats praktikavo astrologiją ir puikiai žinojo savo Lemtį. Po jo išleistos bulės universitetuose pasiliko tik astronomai, kurių skeptiškas požiūris į savo istorines ištakas - į astrologiją yra tvirtai įsigalėjęs ir šiandien.

Astrologija - nėra būrimo menas, nes nepripažįsta fatalizmo. Romos filosofas Seneka yra pasakęs: "Kam man burtai, jei viskas nulemta iš anksto?". Išties, jei nieko nepakeisi, koks tikslas sudarinėti horoskopą, atlikti daugybę matematinių veiksmų, skaičiuoti planetų greičius ir padėtis Žemės stebėtojo atžvilgiu, valandų valandas tyrinėti popieriaus lapą? Įgudęs specialistas gali nustatyti, kas ir kada įvyko žmogaus gyvenime, kokie Kosmoso veiksniai tai lėmė. Šių išvadų pagrindu daromos prognozės. Tačiau pranašystės - nėra tikslas. Svarbu yra giliau pažinti patį žmogų, esminius poelgių motyvus, kompleksus, charakterio pokyčius, kintamą požiūrį į aplinką ir į save, įgimtas ligas. Gimimo astrograma tiksliai nusako žmogaus elgesį Visatos erdvėje ir laike. Populiarioji astrologjja remiasi 12 Zodiako ženklų charakteristikomis. Jei gimėte vasario 14-tą būsite priskirtas Vandeniams, nes Saulė tą dieną žemės stebėtojo atžvilgiu keliavo per Vandenio žvaigždyną. Galite pasidomėti apie vandenio charakterį populiarioje spaudoje, aptikti panašumų su kitais Vandeniais. Profesionali astrologija tiria atskirų individų, atskirų valstybių, įvykių horoskopus, sudaromus pagal tikslią žmogaus gimimo ar įvykio pradžios akimirką.

Pernai Prancūzijos Sorbonos universitete po 400 metų pertraukos vėl buvo pradėta dėstyti astrologijos disciplina. Skeptikai išsityčiojo - mados ženklas. Astrologai sunerimo: dar reikės įrodyti, kad jų patirtis ir idėjos vertos mokslo vardo. Tačiau unikalūs žmonių charakteriai, sielų modeliai nesiduoda statistiškai apdorojami ir suklasifikuojami. Tai kas gi ta astrologija? Kol kas - unikalus žmogaus ir jo Likimo pažinimo būdas, atėjęs iš praeities ir neįsigalėjęs dabartyje. Galbūt - jaunas, sparčiai progresuojantis mokslas, kurio ir tyrimo objektas, ir įrankis - Žmogus Visatoje.

Publikuota savaitraštyje "TV per savaitę".